Balık Pişirme Yöntemleri

2595
balik-yemekleri
balik-yemekleri

Balık Pişirme Yöntemleri

Her balığın lezzeti ayrı olduğu gibi pişirme yöntemi de farklıdır. Kimi balığın ızgarası daha lezzetli olurken, kimi balığın kızartması veya buğulaması daha lezzetli olabiliyor. Pişirme yöntemi kadar hangi balığı hangi mevsimde tüketmek gerektiğini de bilmek önemli. Mevsiminde alınan ve doğru yöntemle pişirilen balığın tadı bir farklı oluyor. Balık tek başına pişirilebileceği gibi yine balıkla yapılabilecek farklı yemek tarifleri de var.

Balık pişirilirken en sık kullanılan yöntemlerden biri fırında pişirme. Balık fırında pişirilecekse, balıklar birkaç saat pişirme öncesinde zeytinyağı ve limon karışımında bekletilirse çok daha lezzetli olacaktır. Pişirilirken istenirse, tepsiye yerleştirilen balığın üzerine ya da yanlarına kekik veya defne yaprağı da konulabilir. Palamut, torik ve kolyoz tercih edilecekse, pişirme tepsisine domates, soğan ve limon dilimlenerek ilave edilebilir.

Izgarada balık pişirilecekse balığın ızgaraya yapışma riskini gidermek için balıklar iri ve yağlı seçilmeli. Yapışmayı önlemek için uygulanabilecek bir yöntem de var; balıklar ızgaraya konulmadan önce sıvı yağ ile yağlanabilir. Bir durumu daha göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu da balık ızgarada pişerken çatlayabilmesi. Balığın çatlamasını önlemek için ızgaraya konmadan balığın iki yanı bıçakla çizilmelidir.

Kızartma yönteminde ise büyük balıklar dilimlenmeli, küçük balıklar da bütün olarak kızartılmalı. Balık unlandığında hem tavaya yapışmaz hem de çok daha lezzetli pişirilebilir. Balığın kızgın yağda ve hızlı ateşte kızartılmasına da dikkat etmek gerek.

Balık pişirilirken en çok tercih edilen yöntemlerden biri de buğulama. Buğulama şeklinde balık pişirildiğinde, balık kendi suyu ve yağı ile piştiği ve yanına ilave edilen sebzelerin suya kattığı lezzet sayesinde çok daha sağlıklı bir yemek yemek söz konusu.  Balığın cinsine bağlı kalarak soteleme veya haşlama yöntemleri de balık pişirmede uygulanabiliyor.

 

Balık yemekleri ile sofralarınızı lezzetlendirmek için balık tarifleri arıyorsanız veya farklı yemek tariflerini denemek istiyorsanız hepsini Carrefoursa blog sayfasında bulabilirsiniz.