Çatlak İzleri Nasıl Azaltılır

4441
Çatlak İzlerine Son
Çatlak izlerini geçirmenin yolları

Vücutta doğum; hızlı kilo alıp verilmesi gibi çeşitli nedenlerden oluşan çatlak izleri minimuma indirmek için evinizde kendi kendinize uygulayacağınız çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Evinizde elinizin altında bulunan malzemelerle vücudunuza çeşitli yağlar ve kürler hazırlayabilirsiniz. Bu kürlerden bazılarına şu Şekilde örnek verebiliriz:

  • Şeker Kürü

Şekerin ölü hücreleri onardığını ve vücutta bazı doğal nedenlerden dolayı oluşan çatlak lekelerini azalttığını biliyor muydunuz? Şekerle hazırlanan kür aynı zamanda oldukça kolay olmaktadır. Bir yemek kaşığı şekere bir yemek kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı badem yağı ekleyip macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırıp; dairesel hareketlerle çatlak bölgenin üzerine sürecek ve on beş dakika bekleteceksiniz. Haftada üç kere uyguladığınız cildinizdeki yenilenmeyi ve çatlardaki ciddi boyutlarda oluşan azalmayı fark edeceksiniz.

  • Aloe Vera

Yarım bardak aloe vera jeli ile iki yemek kaşığı zeytinyağı karıştırıp blenderdan geçirildikten sonra vücudunuza masaj yaparak yediriyorsunuz. Yirmi dakika bekleyip ılık su ile yıkıyorsunuz. Her gün uygulandığında çatlaklarda ciddi boyutta bir azalma oluşacaktır.

  • Badem Yağı

İçinde doğal E vitamini bulunan badem yağı aynı zamanda cildinize esneklik de kazandıracaktır. Daha etkili olması için yarım bardak zeytinyağına çeyrek bardak zeytinyağı ekliyorsunuz, her gece yumuşak masajlarla vücudunuza uyguladığınızda çatlaklarda ciddi boyutta azalma söz konusu olacaktır.

  • Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı; kan dolaşımın hızlandırmasının yanı sıra; cilt yenilenmesini de sağlamaktadır. Yarım bardak Hindistan cevizi yağına; bir kaşık kakao yağını benmarie yöntemi ile eritip karıştırdıktan sonra; cam bir kavanozda saklayın. Her gece katı bir şekilde vücudunuza uygulayın.

  • Patates Suyu

Patates yara izlerine ve çatlak izlerine iyi gelmektedir. Patatesi bölüp izin üzerinde on dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

  • Kadife Çiçeği Yağı

Bir bardak zeytinyağında bir avuç kadife çiçeğine ait taş yapraklarını koyun ve koyu bir kavanoz içinde karanlık bir kösede 21 gün bekletin. Yağı süzüp kalan tortuları izin üzerine koyup belli bir süre bekletiyorsunuz. Kalan tortuları karanlıkta saklayın. Her gün uygulamanızda yarar var.