Sağlıklı ve bakımlı saçlar için 6 tavsiye

2590
ladiesklub-1
ladiesklub-1

Güzellik ve bakım konuları hakkında bilgi paylaşan kadın dergileri ve kadın blogları pratik önerileriyle kadınlara yol gösteriyor, çeşitli püf noktaları paylaşarak kadınların yardımcısı oluyor.

Sağlıklı ve bakımlı saçlar her kadının hayalidir. Çeşitli sebepler ile yıpranmış, uçları kırılmış, parlaklığını yitirmiş ya da fazla dökülen saçların yarattığı istenmeyen sonuçlar kadınları oldukça mutsuz eder. Modadan güzelliğe, dekorasyondan sağlığa pek çok konuda renkli ve bilgilendirici paylaşımlarıyla öne çıkan kadın portalı Ladiesklub.com sağlıklı saçlara kavuşmanın ve saç bakımı yapmanın yollarını saçlarına önem veren kadınlar için paylaştı.

İşte, sağlıklı saçlar için Ladiesklub’dan kadınlara 6 tavsiye

1- Hızlı renk değişimleri saçı yıpratıyor

Birçok kadın saçını boyatabiliyor. Buna karşılık saçta yapılan renk değişimleri geçiş olmadan hızı bir şekilde yapıldığında örneğin siyahtan sarıya ya da sarıdan kızıl renge gibi boyaların içerisinde yer alan keskin kimyasal maddeler saçın yanmasına ve kopmasına sebep olmakta. Saç tellerinin yıpranmadan yeni saç rengine uyum sağlamasını sağlamak için bu tarz geçişleri belirli aralıklarla ve geçiş renkleri ile sağlamak gerekiyor. Boyalı saçlara ekstra bakım yapmakta fayda var.

2- Saç fırçalanırken ve taranırken dikkat

Normal şekilde saçı tarama ve fırçalama işlemlerinde yıpranma en alt sevidedir. Saç kuru iken tarandığında kırılma oranı %50’lerdedir. Ancak nemli saçlarda bu oran %20’lere kadar düşer çünkü saç nemli iken saçta bulunan su molekülleri saçın esnemesine yardımcı olur. Fırçalama işlemi yapılırken saç kuru olmalı. Nemli saçın fırçalanmasından kaçınılmalı. Saçı yıpratmamak açısından saç fırçasının seçimi de önemli. Tercih edilecek fırçanın doğal ve yumuşak olmasına ve ayrıca tahtadan seçilmesine önem verilmesinde fayda var.

3- Aşırı ısıya maruz kalan saçlar çabuk yıpranıyor

Her kadın saçına şekil vermek için fön, maşa, düzleştirici gibi uygulamalardan faydalanmakta.  Fön makinaları saçın olağan nem dengesini bozabiliyor. Saç aşırı ısıya maruz kaldığında hassasiyeti artıyor ve daha kırılgan bir yapıya sahip oluyor. Özellikle maşa ve düzleştirici saça oldukça fazla zarar verebiliyor. Bunun sebebi ısının saça direkt olarak temas etmesi ve saçın yanmasına neden olması. Bu tarz işlemler yapılacaksa da saçı korumak açısından haftada iki kereyi geçmemesine özen gösterilmeli.

 

4- Saça düzenli bakım yapılmalı

Badem yağı, argan yağı gibi doğal yağlar kullanarak saçı derinden besleyebilmek ve kaybedilen nem seviyesinin geri getirilmesini sağlamak mümkün.  Evde etkili  saç maskeleri hazırlanabilir ve saça uygulanabilir. Ayrıca haftada bir ya da  iki kez saçlar sirkeli suyla durulanabilir. 2-3 litre suya 1 su bardağı sirke eklemek suretiyle saçlar şampuanladıktan sonra bu suyla saçlar durulanabilir. Aloe vera içeren ürünler kullanarak da saçların daha sağlıklı olması sağlanabilir. Aloe vera kullanılarak hazırlanan maskeleri evde uygulamak oldukça kolay.

 

5- Saç yapısına en uygun saç kremi ve şampuanı seçilmeli

 

Saçların sağlıklı ve bakımlı olmasında seçilen şampuan ve kremin de önemi büyük. Gerekirse her ay farklı markalara alınabilir ve hangisi en iyi sonucu veriyor test edilebilir.

6- Saç ve beslenme arasındaki ilişki

Saçlarda aşırı dökülme, kırılma ve matlık gibi sorunlara rastlamak mümkün. Yeterli oranda protein alınmadığında bu durum saç sağlığına da yansıyacaktır. Bundan dolayı saç köklerinde zayıflama ve saçlarda deformasyon olacaktır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, demir eksikliği olmamalı, çinko, folik asit, B-12 gibi vitaminler bakımından zengin yiyecekler tüketilmeli.

Düzenli takip edebilecekleri bir güzellik ve kadın sitesi arayanlar, güzelliğe dair konuların yanı sıra kadınlara özel birçok konuda içeriğin paylaşıldığı www.ladiesklub.com adresini takip edebilir.